Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>HON A.K. BACHOO, MP

HON A.K. BACHOO, MP


HON A.K. BACHOO,  MP
(First  Member for Constituency No. 9  – Flacq and Bon Accueil)
Name Anil Kumar
Surname Bachoo
Born 06 September 1953
Marital Status Married
Education
B.A (Hons)
  
P.G.C.E (Social Science)
 
Career Political

Joined politics in 1978

Secretary-General of the Labour Party 1985

Leader of the MTD Party 1987

Elected Member of the National Assembly in 1991

Re-elected Member of the National Assembly in September 2000

Appointed Minister of Public Infrastructure, Land Transport and Shipping [18  September 2001 t o April 2004]

Appointed Minister of Public Infrastructure and  Land Transport
[April 2004 to 03 February 2005]
Contact       Residential Address: Plaine des Roches, Rivière du Rempart
Tel 412-8999            
Mobile 259-6108