Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>HON G. P. LESJONGARD, MP

HON G. P. LESJONGARD, MP


HON G. P. LESJONGARD, MP 
Minister of Housing and Lands and Minister of Fisheries 
(Third  Member for Constituency No. 4 – Port Louis North and Montagne Longue)
Name
Georges Pierre
Surname Lesjongard
Born 29 December 1958
Career
Professional

Engineer

Political

Elected Member of Constituency No. 4, Port Louis

North and Montagne Longue – September 2000   

President MSM Party 

Minister of Local Government and Rodrigues- 
[From September 2000]

Minister of Local Government and Rodrigues and

Minister of Housing & Lands 
[From 24 January 2003 to December 2003]
Minister of Housing & Lands ,
Small & Medium Enterprises,Handicraft & the Informal Sector
[From December 2003
to 16 December 2004]
Minister of Housing and Lands and Minister of Fisheries
 
[As from 16 December 2004]
Contact Residential Address:
c/o Deep River Beau Champ S.E.