Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>HON P. AUROOMOOGA PUTTEN, MP

HON P. AUROOMOOGA PUTTEN, MP


HON P. AUROOMOOGA PUTTEN,  MP 
Minister of Shipping, Rodrigues and Outer Islands
(Second Member for Constituency No. 18    Belle Rose and Quatre Bornes)  
Name
Prithviraj
Surname
AUROOMOOGA PUTTEN
Born
25 August 1958
Marital Status
Married
Education
Associate Member of the Chartered Institute of Bankers (London) ACIB.

Member Associate of the Indian Institute of Management – Ahmadabad – India

Member of the Himalayan Academy  - Kavai -Hawai.
Career
Professional

Manager/Unit Leader of the State Bank of Mauritius  up to 1999.  Worked in  Corporate Banking, Retail, Training, Organisation and Methods, Legal and Loan Divisions of the Bank.

Political

Vice President of the Mouvement Socialiste  Mauricien

Elected Member of the National Assembly [September 2000]

Deputy Speaker of the House
[From September 2000 to December 2003]

Minister of Local Ggvernment & Rodrigues  
[ December 2003 to April 2004]

Minister of Shipping, Rodrigues and Outer Islands 
[ As from April 2004]
               
Interests
Gardening, Swimming and Spirituality
Contact      
Residential Address:
Vandermeersch Courts, Suffren Street, Beau Bassin.
Tel
21-3435/208-0691        
Fax
467-5197        
Mobile