Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>Hon Paul Raymond Bérenger G.C.S.K

Hon Paul Raymond Bérenger G.C.S.K


Hon. Paul Raymond Bérenger G.C.S.K  
Prime Minister and Minister of Defence and Home Affairs
 (Member for Constituency No.19) Stanley and Rose Hill)    
Name
Berenger  
Surname
Paul Raymond  
Born
26  March, 1945  
Marital Status
Married - three children (1 son and 2 daughters)  
Education
B.A (Hons.) Philisophy and French, University of Wales, UK  
Career
Political

1970-1982 – Trade Unionist, 1976-1987 – Elected Member for Belle Rose/Quatre Bornes

1982-1983 – Minister of Finance
       
1983-1987 – Leader of Opposition

1990 – Special Adviser to the Prime Minister for Disarmament Affairs,

September 1991 – Elected Member for Rose-Hill/Stanley,

1991-1993 – Minister of External Affairs, 

1995 – Re-elected  Member for Rose Hill/
Stantley 

December 1995 – Deputy Prime Minister & Minister of Foreign Affairs, International & Regional Co-operation   
    
July 1997 – Leader of Opposition,

September 2000 – Deputy Prime Minister and Minister of Finance


September 2003 to December 2004 _ Prime Minister and Minister of Defence and Home Affairs and Minister of External
Communications

December 2004 _ Prime Minister andMinister of Defence and Home Affairs
Contact      
Residential Address:  River Walk, Vacoas