Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>Archives>Dulloo Madan Murlidhar

Dulloo Madan Murlidhar

New Page 1

 

Mr Madan Murlidhar DULLOO

Name Madan Murlidhar
Surname DULLOO
Marital Status Married
Career Professional
 Teacher Secondary Level (1970 – 1971)

 Bar-at-Law (1976 – 1986)

 Bar-at-Law (1994 – 2005)

Political
 Leader of the MMMSM

 First elected in 1976 and re-elected in 1995 and 2000

 Minister Foreign Affairs, Minister of Agriculture

 Minister of Fisheries, Attorney-General and Minister of Justice (1986 – 1994)

 Elected 1st Member of the Constituency No 6 on 3rd July 2005 under the banner of the MMSM, Social Alliance

 Minister of Foreign Affairs, International Trade & Cooperation as from July 2005 to 17 March 2008

 

 Member of Parliament as from July 2005 to 31 March 2010

Interests Sports, Yoga & Religion, Sun, Sea, Nature & Anthropology
Residential Address Closel Lane, Phoenix
Tel Residence +(230) 696-6022
Tel Office +(230) 201-1416
Fax     +(230) 210-4479
E-mail mdulloo@mail.gov.mu