Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>Hon. Members>Anquetil (Ms) Marie Geneviève Stéphanie

Anquetil (Ms) Marie Geneviève Stéphanie

 
 

Hon Marie Genevieve Stephanie Anquetil, MP
(4th Member for Constituency No 16, Vacoas and Floréal)
Name Marie Genevieve Stephanie
Surname Anquetil
Marital Status Single
Education & Vocational Skills  Licence en Management Hotelier et Tourisme
 Diploma in Hotel Management
 Baccalaureat
Career
Professional
 Senior Advisor to the Vice Prime Minister and Minister of Tourism

Chairperson – Le Morne Heritage Trust Fund

Villas Manager
 
Political
2001 – 2005 – Vice President of the Young Labour of the Mauritius Labour Party

2000 – Candidate for the General Elections of the Mauritius Labour Party (Constituency No. 16)
 
4th Member for Constituency No 16, Vacoas and Floréal, May 2010
 
Member of Parliament as from 18 May 2010

Member of the House Committee as from 22 June 2010 to 14
March 2012

Member of the Committee of Selection as from 08 Nov 2011 to 14
March 2012

Member of the Public Accounts Committee as from 08 Nov 2011 to
14 March 2012
Member of Parliament as from 18 May 2010 to 06 October 2014
Interests Sports,Vocational Activities, Cooking
Residential Address Gustave Collin Street, Maurel Lane, Forest Side
Tel
+(230) 670-0256 (residence)
E-mail sanquetil@govmu.org
​​