Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>Hon. Members>Martin (Mrs) M. Francesca Mireille

Martin (Mrs) M. Francesca Mireille

Honourable Mrs Maria Francesca Mireille Martin
Name Maria Francesca Mireille
Surname Martin
Career

 Journalist at Cinq Plus

 Journalist at MBC

 Elected  Second Member in Constituency no  17 Curepipe /Midlands on 03 July  2005

 Elected First Member  in Constituency no 4 Port Louis North/Long Mountain on  05 May 2010

 Member of Parliament as from 18 May 2010 to 06 October 2014

 Appointed as Parliamentary Private Secretary in 2010 to 18 August 2011

 Appointed as Minister of Gender Equality, Child Development and Family Welfare on 18 August 2011 to December 2014