Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>Hon. Members>Von-Mally Louis Joseph, GOSK

Von-Mally Louis Joseph, GOSK

Mr Louis Joseph (Nicholas) VON-MALLY
Name Louis Joseph (Nicholas)
 
Surname Von-Mally
Marital Status Married
Education H.S.C

Diploma Course in Agriculture, University of Mauritius
Career
Professional

Education Officer (Biology & Agriculture Teacher)

Political

Leader of Mouvement Rodriguais (M.R)

Elected 3rd Member of Constituency No 21 in 1995 under the banner of the Mouvement Rodriguais (M.R)

Member of Parliament from 1995 to 2000

Leader of the Opposition from 1996 to 1997

Re-Elected 3rd Member of Constituency No 21 in 2000 under the banner of the Mouvement Rodriguais (M.R)

Member of Parliament from 2000 to 2005

Member of Constituency No 21 on 3rd July 2005 under the banner of the Mouvement Rodriguais (M.R)

Member of Parliament as from 12 July 2005
 
Elected 2nd Member of Constituency No 21 in 2000 under the banner of the Mouvement Rodriguais (M.R)
 
Minister of Fisheries and Rodrigues as from 11 May 2010

Member of Parliament as from 18 May 2010 to 06 October 2014

Minister of Fisheries and Rodrigues from 11 May 2010 to 10 Feb
2012

Minister of Fisheries as from 10 February 2012
 to December 2014
Interests Agriculture, Cultural Activities(Music, Theatre), Sports
Residential Address Terre Rouge, Rodrigues
Tel Office +(230) 211-2470 /208-6100 /208-6208/208-6210/208-6211
Fax Mauritius: +(230) 208-1929
E-mail nvmally@intnet.mu , fishadmin@govmu.org