Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>HON M. RAMDASS, MP

HON M. RAMDASS, MP


HON M. RAMDASS,  MP
Minister of Commerce and Consumer Protection
(Fourth Member for Constituency No. 11 – Vieux Grand Port and Rose Belle)
Name Motee
Surname Ramdass
Born 19 0ctober 1943
Marital Status Married (1 son and 1 daughter)
Education
School Certificate 

G.C.E 'A' Level 

Advance Certificate in Business Management 
Career
Professional

Salesman (1964 to 1980)

Sales Manager (1980 to 1995) – Nestlé  Products (Mtius) Ltd

Broad Marketing Experience

Political

Joined Politics in 1969

Member of Mouvement Militant Mauricien (MMM)

Senior Councillor, Municipal Council of Curepipe

Deputy Mayor, Municipal Council of Curepipe (1985)

Mayor, Municipal Council of Curepipe (1987)

Elected Member of Parliament – 1995 to date

Minister of Co-operatives – December 1995 to August 1996

Minister of Co-operatives, Fisheries & Marine  Resources
[From August 1996 to June 1997]

Minister of Arts and Culture
[From 10 0ctober 2000 to 16 December 2004]

Minister of Commerce and Consumer Protection
[As from 16 December 2004]
Interests
Reading, Volleyball and Jogging
Contact       Residential Address: 
Les Camphriers,
Eau Coulée
Tel 212-8401 (off) 
676-1034 (res) 
Fax 211-5069 (off)
670-0577 (res)
Email ministermramdass@intnet.mu