Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>Archives>Chaumiere Jean François

Chaumiere Jean François

New Page 1

 

Hon. Jean François Chaumière M.P.

Name CHAUMIÈRE
Surname Jean François
Nationality Mauritian
Marital Status Married
Children One
Education  School Certificate.

 GCE Advanced Level.

 Diplôme de Français Moderne, Université de Lausanne, Switzerland.

 M Law/Maitrise en Droit , Université de Lausanne, Switzerland.
 
Career
Professional
 Teacher in Switzerland, Berlitz School 1990-1993.

 Attached to Edwin Venchard Q.C.Chamber 1994-1995.

 Consultant offshore Management Companies 2000-2005.

 Environmental Litigation and advocacy training by IUCN. The World Conservation Union 2001.


Political
 Assistant Secretary, Member of the Political Bureau, Labour Party 1995-1997.

 President  Labour Party 1997 to 2006.

 First Elected 1995.

 Deputy Chief Whip 1996-1998.

 Junior Minister, Ministry of Environment, Human Resource and Employment 1998 – 2000.

 Executive Member Commonwealth Parliamentary Association “African Region” 1996 – 2006.

 Member of the Labour Party, Social Alliance


 Deputy Speaker of the National Assembly and Chairman of Committees as from 12 July 2005 to September 2008
 

 Minister of Labour, Industrial Relations and Employment as from 18 September 2008 to 11 May 2010

Publications  Making a difference: The problems facing an individual Member of Parliament, in The Parliamentarian July 1992.

 The Indian Ocean Commission; in International Environmental Law year book 2003.

Residential Address 19A, Thomy D’Arifat Street, Curepipe
Tel Office +(230) 201-2467
 


 ​