Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>Hon. Members>Dr. Boolell Arvin, GOSK

Dr. Boolell Arvin, GOSK

Bio-data of Dr The Honourable Arvin Boolell, GOSK, MP
Name Arvin
 
Surname Boolell 
Marital Status Divorced 
Education
Royal College of Surgeons
L.R.C.P.I., L.R.C.S.I., MB.,BC, BAO (Dublin)
 
Career
Professional:
Medical Practitioner
Political:
Elected Member of the National Assembly, September 1987,1991,1995,2000,2005,2010
Opposition Whip 2000-2005
Vice Chairman of Mauritius Labour Party
Elected 1st Member for Constituency No. 11, Vieux Grand Port and Rose Belle on 3rd July 2005,Under the banner of Labour Party , Social Alliance
Member of Parliament as from 12 July 2005
Appointed Minister of Agro Industry & Fisheries - July 2005 to September 2008
Appointed Minister of Foreign Affairs, Regional Integration and International Trade - as from 13 September 2008
Elected 1st Member for Constituency No. 11, Vieux Grand Port and Rose Belle on 06 May 2010
Appointed Minister of Foreign Affairs, Regional Integration and International Trade - as from 11 May 2010
 to December 2014
Member of Parliament as from 18 May 2010 to 06 October 2014
Interests Reading and Badminton
Residential Address Finch Lane, Forest Side
Tel Office + (230) 405-2512
Fax + (230) 208-9215
Email aboolell@govmu.org