Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>Hon. Members>Dr. Hawoldar Rihun Raj

Dr. Hawoldar Rihun Raj

Dr the Hon Rihun Raj HAWOLDAR,GOSK
(3rd Member for Constituency No 15 La Caverne and Phoenix)
Name Rihun Raj
Surname HAWOLDAR
Marital Status Married
Education MBBS
Career Professional
General Medical Practitioner

Political
Member of the Mauritius Labour Party and of its Politburo

Elected 2nd Member for Constituency No 15 La Caverne and Phoenix on 3rd July 2005,under the banner of Labour Party,Social Alliance

Member of Parliament as from 12 July 2005


Elected 3rd Member for Constituency No 15 La Caverne and Phoenix on 06 May 2010

Member of Parliament as from 18 May 2010 to 06 October 2014

Chairman of the ICAC Parliamentary Committee as from June
2010 up to 14 March 2012

Government Chief Whip as from 2011
Interest Reading and Fishing
Residential Address Finch Lane – Forest Side
Tel Office +(230) 201-2270
+(230) 686-4189
Fax +(230) 211-3380
+(230) 670-6988
E-mail rihunraj@hotmail.com
govtwhip@intnet.mu
 
 
Area is Locked
​​