Skip Ribbon Commands
Skip to main content
National Assembly
National Assembly>Hon. Members>Lutchmeenaraidoo Seetanah

Lutchmeenaraidoo Seetanah

Bio-data of Honourable Seetanah Lutchmeenaraidoo, G.C.S.K, MP
(2nd Member for Constituency No.7 Piton and Riviere du Rempart)
Minister of Foreign Affairs, Regional Integration & International Trade
Name
Seetanah
Surname
Lutchmeenaraidoo
Marital Status Married 
Education Qualifications

Master in Business Administration at Aix-Marseilles University, France

Post Graduate qualifications in Export Marketing at the Ecole Superieure de Commerce-Marseilles

Career
Professional
Doctor Honoris Causa of Dauphine University, Paris
 
Economist at the Ministry of Commerce & Industry from 1973 to 1980 and has assumed the position of Commissioner for Trade Fairs.
 Investment Advisor between 1991 to 2014.
 Chairman of the State Bank Mauritius between 1998 to 2001.
 Executive Chairman of Net Mauritius( an ICT Company), having as shareholders Air Mauritius, State Bank of Mauritius and Mauritius Telecom.
He presided over the National Steering Committee on the Offshore Sector at around the same period.

Political
 Deputy Prime Minister and Minister of Finance for period 1983 to 1990.
 Member of Parliament as from December 2014
 2nd Member for Constituency No.7 Piton & Riviere du Rempart
 Minister of Finance and Economic Development as from  15 December 2014 to 14 March 2016
 Minister of Foreign Affairs, Regional Integration and International Trade as from 14 March 2016 to 23 January 2017
 Minister of Foreign Affairs, Regional Integration and International Trade as from 24 January 2017
Interest
Phone  
Fax  
Address Shand Street, Beau Bassin
E-mail slutchmeenaraidoo@govmu.org